0 (212) 305 00 00


Resmi unvanı "SOCAR Turkey Enerji AŞ" olan SOCAR Türkiye, dünyanın en köklü petrol ve doğal gaz şirketlerinden biri olan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın iştiraki olarak 2008 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başladı.

Azerbaycan ve Türkiye arasında “Bir millet, iki devlet” ülküsü üzerinde yükselen işbirliğinin ekonomi alanındaki simgesi olan SOCAR Türkiye, ülkenin en büyük şirketlerinden biri olma yolunda yatırımlarına devam ediyor. Bugüne kadar Türkiye’ye yaptığı yatırımların değeri 15 milyar doları aşan SOCAR’ın tüm yatırımları tamamlandığında bu rakam 19,5 milyar dolara ulaşacak. SOCAR, bu yatırımları ile Türkiye'nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı konumunda bulunuyor.

STAR Rafineri, Petkim, SOCAR Terminal, SOCAR Depolama, Petkim Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) gibi grup şirketleri ile faaliyetlerini yürüten SOCAR Türkiye, 2019 yılında ticaret ve elektrik dağıtım şirketi EWE Enerji, enerji servisleri hizmeti veren Enervis ve telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren Millenicom’un yüzde 100’ü ile Bursa ve Kayseri’de gaz dağıtımı yapan Bursagaz ve Kayserigaz’ın yüzde 80’inin sahibi oldu. SOCAR Türkiye, Azerbaycan'ın şimdiye kadar başka bir ülkeye yaptığı en büyük yatırımı da temsil ediyor.

Türkiye'deki ana yatırım alanları; petrokimya, rafinaj, doğal gaz ticareti ve dağıtımı ile bu alanları destekler nitelikteki ilgili faaliyetler olan SOCAR Türkiye, Aliağa'daki yatırımlarını kapsayan arazi için Türkiye’de 'Özel Endüstri Bölgesi" unvanını ilk kez alan şirkettir.